Dijital PazarlamaGenelSosyal MedyaTeknoloji

Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama Arasındaki İlişki

Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama Arasındaki İlişki

Yapay zeka ve dijital pazarlama arasında kurulan ilişki, dijital pazarlamada bilginin öneminden gelmektedir. Önceleri yapay zeka kullanmada daha çekimser davranan markalar, zamanla büyük markaların yapay zeka sayesinde elde ettikleri başarıları görünce, çalışmalarında yapay zekayı kullanmalarında etkili olmuştur.

Yapay zekanın sunduğu özelleştirilmiş seçenekler, kullanıcıların hızlıca kendileriyle en alakalı ürünleri inceleyip satın almalarını sağlamaktadır. Bunu da tüketicilerin geçmiş aramalarını ve satın almalarını görüntüleyerek yapmaktadır. Özellikle markaların en önemli dijital pazarlama çalışmalarında biri olan Remarketing ile daha önceden etkileşimde bulunan müşterilerine tekrar ulaşabilmektedir. Böylece marka ve ürüne ilgi duyan potansiyel müşterileri en az maliyetle hedefle şansını yakalamaktadırlar.

Yapay zeka ile dijital pazarlamanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:
  • Kullanıcının deneyiminde kişiselleştirmeyi en üst seviyeye çıkarır.
  • Tahmin edilebilir pazarlama sayesinde kullanıcıların daha kolay karar vermelerini sağlar.
  • Az maliyetle en değerli hedef kitleye ulaşılmasını sağlar.
  • Markanın hatırlanabilirdik düzeyini yükseltir.
  • Yatırımda maksimumu sağlamak için resim tanıma özelliği bulunur.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Yapay Zeka Araçları Nelerdir?

Yapay zeka araçları ile dijital pazarlama şu yollarla yapılabilir:
  • Konuşkan arayüzler: Chatbotlar; Siri, Bixby, Alexa veya Google Asistanlar buna örnek verilebilir.
  • Yapay Zeka Tabanlı Üretilmiş İçerikler: Akıllı telefon uygulamalarının kullanıcıya kaç adım attığı, hangi saatler arasında koştuğu, ne kadar koştuğu, hava durumu ve ne yemesi gerektiği gibi bilgileri sağlar.
  • Hedeflenmiş Reklamlar: Tüketicinin sosyal medya paylaşımlarına ve arama geçmişlerine göre özel reklamlar sunması buna örnek verilebilir.
  • Görsel Yapay Zeka: Kullanıcı sevdiği görselleri paylaşıyor ve markalar bu bilgilere bakarak tüketiciye reklam tavsiyelerinde bulunuyor.

Bununla birlikte Pave Al pazarlama içerikleri için, CanlRank pazarlama strateji çözümleri için, Market Brew markanın pazarlama sıralamasını tahmin etmek için ve Albert online pazarlama teknikleri için markalar tarafından kullanılan pazarlama araçlarıdır. Markaların sahip oldukları dijital varlıklara (Web Sitesi, Sosyal Medya Hesapları, Mobil Uygulamalar…)  değer katan en önemli etkenlerden biri de bu tür teknolojik yeniliklere olan uyumu ve etkin bir şekilde kullanabilmesidir.

Günümüzde Dijital Pazarlama içerinde bu kadar önemli bir yer sahip olan Yapay Zeka, eminiz ki her geçen gün önemini daha da arttıracaktır. Pazarlama stratejilerinde Yapay Zekaya yer veren markaların, aynı pazarda yer alan rakiplerinden mutlaka daha avantajı olacağı tartışılmayacak bir gerçek.  

Kaynak
giphyyapayzekatr.com
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu