Dijital PazarlamaFacebookGenelİnstagramSosyal Medya

Instagram ve Facebook’ta Hedef Kitle

Instagram ve Facebook’ta Hedef Kitle Hakkında

Instagram ve Facebook’ta reklam vermek her işletme için az zamanda çok kişiye ulaşabilmek açısından önemlidir. Bununla birlikte verilecek reklamın daha çok fayda sağlayabilmesi için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Instagram ve Facebook’ta hedef kitle belirlemek bu püf noktalardan bir tanesidir. Kısaca açıklamak gerekirse hedef kitleyi “ürün ve hizmeti sunmak istediğimiz çevre” olarak tanımlayabiliriz.

Örneğin; kadın çamaşırları reklamı verecekseniz hitap ettiğiniz kitle daha çok kadınlar olacağı için hedef kitlenizi buna uygun belirlemeniz gerekmektedir. Kitlenizi daha önceden belirlemek buna uygun reklam metni ve görseli belirlemede büyük kolaylık sağlayacaktır.

Instagram ve Facebook’ta Hedef Kitle
Instagram ve Facebook’ta Hedef Kitle

E-ticarette Hedef Kitle

E-ticaret günümüz dünyasında gelişen teknolojiyle beraber önem kazanmıştır ve bu önemini her geçen gün arttırmaktadır. Bu gelişmelerle beraber en çok bilinen sosyal medya  platformlarından olan Instagram ve Facebook insanların arkadaş olabilme imkanının yanı sıra alışveriş yapabilme imkanını da kullanıcılarına sunmuştur.
Büyük ya da küçük fark etmeksizin her türlü işletmenin reklam verip satış yapabileceği hale gelen bu platformlar hem alıcı hem satıcı açısından birçok avantajı beraberinde getirmektedir.


Bununla birlikte verilecek olan reklamda, hedef kitle oluşturmada yer alan birçok özellik ile yaptığınız reklam yatırımları önemli ölçüde amacına ulaşacaktır. Instagram ve Facebook’tan işletmenize veya ürününüze ilgi göstermiş olan kişileri tek tık ile hedefleyerek, minimum maliyetle maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, üretilen içerik bir o kadar etkili, geri dönüşü bir o kadar olumlu olacaktır.


Instagram ve Facebook’ta hedef kitle belirlerken karşımıza çıkacak hedef kitle belirleme seçenekleri şunlardır:

  • Reklamın hitap edeceği yaş aralığı ve cinsiyet,
  • Belirtilen dilleri bilen kişiler,
  • Reklamın gösterileceği konumlar,
  • Sayfanız, uygulamanız veya etkinliklerinizle bağlantılı olan kişileri dahil veya hariç tutmak,
  • Demografik bilgileri, ilgi alanları ve/veya davranışları gibi kriterlere dayalı olarak belirli kişileri dahil veya hariç tutmak,
  • Facebook ile daha önce bilgi sahibi olduğumuz (Facebook Piksel, Facebook etkileşimleri gibi) kişiler ile özel hedef kitle oluşturmak,

Şimdi Birlikte Örnek Bir Hedef Kitle Oluşturalım

Özel ve benzer hedef kitle kısımlarını geçiyoruz, mantığını kavramak için basit bir çalışma yapalım. Tıraş bıçağı satan bir firma olduğumuzu varsayalım.

Business Manager’a giriş yaparak reklam vermek istediğimiz reklam hesabını seçiyoruz.

Ardından “Kampanya” kısmından “Oluştur” butonuna tıklayarak yeni bir kampanya oluşturuyoruz.

Reklam verme amacını seçerek kampanyamıza ad verip “Devam” diyoruz.

“Hedef Kitle” bölümüne geliyoruz, “Yeni Hedef Kitle Oluştur” sekmesinden Özel Hedef Kitleler kısmını boş bırakıyoruz.

“Konumlar” kısmından çalışan kesin çok olduğu İstanbul’u seçiyoruz, yaş aralığını ise daha çok çalışan kesim olan 23-45 aralığını seçip cinsiyeti işaretleyelim.

“Diller” kısmını boş bırakabiliriz, “Detaylı Hedefleme” bölümüne geçerek, ilgi alanı olarak tıraş bıçağı, tıraş ve rakip birkaç markayı seçiyoruz. Alt kısımda yer alan “Hedef Kitleyi Daralt” metnine tıklayarak çıkan kutucuğa “İnternetten alışveriş” yazıyoruz. Bağlantılar kısmını ise boş bırakıyoruz. (İlerleyen süreçlerde sayfanızla, uygulamanızla veya etkinliğinizle belirli tür bağlantısı olan kişilere erişmek için kullanabilirsiniz.)

Instagram ve Facebook’ta hedef kitle belirlerken daha ayrıcalıklı seçeneklerle daha detaylı ve daha özel hedeflere ulaşılabilirsiniz.

Kaynak
giphy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu