GenelİnstagramSosyal Medya

İnstagram Nedir?

instagram

İnstagram nedir sorusuna cevap vermeden önce ufak bir kaç açıklama yapalım.

Günlük 100 milyondan fazla paylaşımın, 4 milyardan fazla da beğeninin yapıldığı, günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram’ı daha yakından tanıyalım.

İnstagram’ın Doğuşu ve Gelişimi

burbn-ekran-can-akgul
Burbn uygulamasının görseli.

İnstagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından San Francisco’da Burbn adında mobil bir check-in uygulaması olarak geliştirildi. Bu uygulama Foursquare gibi lokasyon bazlı anlık check-in, gelecek check-in’lerin planlanması, fotoğraf paylaşımı ve puan kazanımı gibi özellikler ile ön plana çıkmıştı.

Uygulamayı geliştirmek için analizler yapmaya başlayan ikili şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştılar. Kullanıcılar, uygulamada ön planda olan check-in özelliğini değil, bunun yerine fotoğraf paylaşım özelliğinin daha çok kullandıklarını fark ettiler.

Bu sonuçlar doğrultusunda uygulamadan sadece fotoğraf özelliğini ön planda tutarak, birçok gereksiz özelliği çöpe attılar. Fotoğraf paylaşımına odaklanan ikili, bu özellikleri yeni projeleri olan İnstagram’a eklemeye başladılar. Eylül 2020’de ilk İOS versiyonunu, 2 yıl sonra ise Android versiyonunu yayınladılar.

Yatırımlar alarak kısa sürede gelişen İnstagram Nisan 2012’de Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Facebook İnstagram’ı satın alarak köklü değişiklikler yapmaya başladı. Hikâye özelliği, kamera filtresi, canlı yayın özelliği, reklam alanları ve işetme hesabı gibi birçok özellik ekledi. Böylece İnstagram bir sosyal medya platformunun yanı sıra aynı zamanda işletmeler ve kişiler için gelir kapısı haline geldi.
Youtube gibi Burbn ile yanlış bir başlangıç yapan ikili, şu an dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birinin temellerini attılar.

Bu olay bize gösteriyorki önemli olan tek şey hayal ettiğin şey için başlamak, yanlış olsa bile.

Şimdi İnstagram Nedir sorusuna kısa bir cevap verebiliriz.

İnstagram, kullanıcıların ücretsiz olarak profil oluşturup, farklı filtrelerle fotoğraf ve video paylaşabileceği, diğer profillerle etkileşimde bulunacağı, mobil ve web versiyonu olan sosyal medya platformudur.
Kynclr

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu