Dijital PazarlamaFacebookGenelİnstagramSosyal Medya

Facebook ve Instagram’ da Alışveriş Yapmak

Facebook ve Instagram’ da Alışveriş Yapmak

Facebook ve Instagram’da alışveriş yapmak günümüz dünyasında hem alıcı hem satıcı açısından birçok kolaylık ve rekabet ortamını beraberinde getirmiştir. E-ticaret tüm dünyada etkilerini hızlı bir şekilde gösterirken, sosyal medya platformları da üzerine düşen payı almıştır. Bu konuda atılması gereken adımları da atarak, her güncelleme ile e-ticarete yönelik yenilikler getirmeyi görev edinmişlerdir.

Bugün herhangi bir alışveriş sitesinden alınabilecek herhangi bir ürün birçok bölgede Facebook ve Instagram aracılıyla kolaylıkla bulunabilir ve doğrudan satıcıya ulaşılarak, daha ucuza daha kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirler.

Facebook Marketplace ile kullanıcılar birçok kategoride ürüne ulaşarak alışveriş yapabilmektedir. Daha çok letgo ve sahibinden.com gibi platformlara gerek kalmadan, doğrudan Facebook Messenger servisini kullanarak hızlı bir iletişim deneyimi sağlaması, sık tercih edilmesini sağlamıştır.

Instagram ise Mağaza özelliği ile oluşturulan içeriğin üzerine ürün etiketlenmekte ve fiyat ve ürün bilgilerine ulaşarak web sitesine yönlendirilmektedir. Özellikle butik hesaplar Instagram’ın sunduğu bunun gibi özelikler ile iyi bir gelirler kapısı oluşturmuşlardır.

Facebook ve Instagram’ da Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook ve Instagram bugün milyonlarca kullanıcıya hitap edebilmeleri sebebiyle en çok bilinen sosyal ağlardan olmuşlardır. Bu anlamda Facebook ve Instagram’da alışveriş yapmak sayısız avantajı beraberinde getirmektedir.

Bununla beraber her gün yenilenen özellikleri sayesinde Facebook ve Instagram’ da alışveriş yapma imkânıda gelmiş fakat alışveriş yapmak ne kadar güvenli sorusunu akıllara kurcalar olmuştur. Tüketicilerin herhangi bir sorun yaşamamak için yapacağı alışverişlerde daha sonra haklarını arayabilmek adına dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Bu hususlar:

  • Satıcının kayıtlı tüzel kişiliği ve açık adresinin bilinmesi,
  • Daha önceki satışları hakkında müşteri yorumlarının değerlendirilmesi,
  • Ürün ile birlikte fatura gönderilmesin istenmesi,
  • Satıcının telefon numarasının bilinmesi,
  • Ödeme yapılacak kart bilgilerini üçüncü kişilerle paylaşmamak,
  • Satış yapılan hesapta yer alan bilgilerin doğru olup olmadığının incelenmesi,
  • İşletme ise vergi numarası ve ticari unvanın bilinmesi,

 

Bunlarla birlikte alışverişi yapan müşterinin ürün üzerindeki etikete dikkat etmesi ve aldığı üründen hiçbir sebep göstermeksizin 14 gün içinde cayma hakkı olduğunu bilmesi gerekmektedir. E-ticaretin her geçen gün daha çok önem arz etmesi, bizleri bu alanda gerekli olan bütün detayları bilmemizi zorunlu kılmaktadır.

Kaynak
giphy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu