FacebookGenelSosyal Medya

Facebook Önemini Yitiriyor Mu?

Facebook Önemini Yitiriyor Mu?

Sosyal Ağların en çok bilinenlerinden biri olan Facebook 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından ‘The Facebook’ adıyla kurulmuştu. Önceleri daha çok Harvard Üniversitesi öğrencileri arasında haberleşme ve arkadaşlık için kurulan Facebook daha sonra Amerika’nın tamamına ve en son popülerliğini kısa sürede arttırarak dünyanın tamamına hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Milyarlarca kullanıcıya sahip Facebook dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasına girmeyi başarmış ve bu sayede büyük bir başarı elde etmiştir. Bununla beraber günümüzde sosyal ağların çeşitlenmesi, Instagram, WhatsApp gibi birçok uygulamanın durum güncellemesi yapma ve fotoğraf paylaşabilme gibi özellikleri getirmesi Facebook’un eski popülerliğini kaybetmesine sebep olmuştur. Facebook’un eski popülerliğini kaybetmesi Facebook’un önemini yitirmesi yorumlarına sebep olabilmektedir.

Facebook Kullanıcı Sayısı

Sosyal medya platformlarının en büyüğü olan Facebook, en büyük mesajlaşma platformu aynı zamanda en büyük fotoğraf tabanlı sosyal medya platformu olarak dikkatleri çekiyor. Facebook’un popülerliğini koruyamaması ve eski popülerliğini kaybetmesine rağmen kullanıcı sayısındaki son dönemlerde yaşanan artış internete yeni katılan kullanıcıların ve Facebook’un diğer uygulamalara kayıt olabilmek için gerekli olduğu ile ilgili olarak yorumlanıyor. Fakat bugün tüm dünyada 2,6 milyar kullanıcısı bulunan Facebook hala sosyal medya platformlarının zirvesinde yer alıyor.

Birçok irili ufaklı işletme ve gruplar Facebook ve uygulamaları aracılığı ile ürünlerini pazarlamakta ve iletişim kurmaktadır. Günlük aktif kullanıcı sayısı 1 milyon olan Facebook, özellikle genç kullanıcılardan çok orta yaş grubuna hitap eder hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni, insanlar için geçmişe kıyasla çok daha fazla ve farklı özelliklere sahip sosyal medya platformlarının yer almasıdır.

Facebook kullanıcılara yönelik yaptığı güncellemeler ile uzun bir süre daha önemini yitirmeyeceğini tahmin edebiliyoruz.

Kaynak
statistagiphywikipedia
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu