FacebookGenelSosyal Medya

Facebook Nedir?

1,69 milyar kullanıcı seviyelerine yaklaşan Facebook’u biraz daha yakından tanıyalım.

canakgulnet-facemash2003 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde eğitim gören Mark Zuckerberg ilk olarak kendi gibi öğrencilerin fotoğraflarını karşılaştıran Facemash isimli bir site kurdu.

Facemash ilk dört saatinde 450 ziyaretçiye ulaştı fakat Harvard Üniversitesi yönetimi siteye erişim engellendi. Zuckerberg güvenlik, telif ve bireysel gizliliği ihlal etmek gibi konularda suçlanmasına rağmen bunların üstesinden geldi.

Bu karşılaştırma sitesinin öğrenciler arasında kulaktan kulağa yayılmasıyla birçok kullanıcıya ulaşması çokta uzun sürmedi. Zuckerberg geliştirdiği bu siteden yola çıkarak Facebook’u (The Facebook) geliştirmeye başladı. 2004 Nisan ayında Zuckerberg, DustinMoskovitz ve EduardoSaverin ile beraber TheFacebookLLC adında bir şirket kurdu. Zamanla birçok yatırım alan şirket bununla beraber yeni özellikleri bünyesine kattı ve 2007 yılının sonlarına doğru 50 milyon kullanıcıya ulaştı.

2008 yılında en çok etki sağlayan özelliklerin biri ise site içi oyun olan FarmVille idi. Özellikle FarmVille gibi site içi oyunlar ve davet özelliği kullanıcı sayısı 100 milyona ulaştırdı. 2009 yılında Like özelliği geldi ve 350 milyon, 2010 yılında Open Graph API hizmetini sundu ve 500 milyona ulaştı. 2012 yılında o garip dürtme özelliği geldi ve gelişmeler hiç durmadan bu şekilde devam etti.

Bu kadar bilgiden sonra “Facebook Nedir” sorusunun cevabını verebiliriz.

Facebook, kişi ve kurumların ücretsiz hesap oluşturarak arkadaş, aile ve müşteri gibi çevreleri ile iletişim kurmasını sağlayan, aynı zamanda video, fotoğraf, ürün ve durum gibi birçok özellikleri kullanabileceğimiz sosyal medya platformudur.

Kaynak
wikipediagiphy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu