Dijital İletişimDijital PazarlamaSosyal Medya

Dijital İletişimde Kullanılacak Dil

Dijital İletişimde Kullanılacak Dil

Dijital iletişimin dili geleneksel iletişimden biraz farklı bir boyuttadır. Çünkü dijital ortam gündelik hayata oldukça fazla tesir etmiştir. Bununla birlikte ”dijital iletişim nedir?” sorusuna da cevap vermemiz gerekiyor. Dijital iletişim, internet aracılığıyla bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar vb. teknolojik aletlerden kurulan iletişimdir.

Dijital iletişim sayesinde bir veya birden fazla kişiye mesaj iletmek daha kolay hale gelmiştir. Fotoğraf, video, belge, müzik vb. dosyalar dijital iletişim yoluyla paylaşılabilir. Bununla birlikte iş hayatı da dijital iletişimin gelişmişliğinden faydalanmaktadır. Hızlı ve ucuz olması gibi birçok kolaylık sunması da onu tercih edilen bir iletişim türü haline getirmiştir.

Bu kadar yoğun kullanılan bir iletişimin dili de oldukça önemlidir. Çünkü anlaşılmayı olanaklı kılan şey dildir.

Farklı ortamlara göre değişiklik gösterebilen dijital iletişim dili, iş görüşmelerinde daha ciddi bir haldeyken kişisel görüşmelerde daha samimi bir haldedir.Dijital iletişimin vazgeçilmez bir parçası olarak emojiler de sıkça kullanılmaktadır.

Dijital Pazarlamada Dil Nasıl Olmalıdır?

Dijital pazarlamanın dilinin nasıl olması gerektiği tartışmalı bir konudur. Kimine göre ciddi bir dil kullanılmasını savunurken kimine göre daha sıcak bir dil kullanılmalıdır. Markaların dijital yüzü olan medya sayfaları direkt olarak markanın dilini kullanmalı diyenler, samimi bir dilin firmayı olumsuz etkileyeceğini düşünmektedir. Ama dijital pazarlama yapılırken sosyal medya daha samimi bir ortam olarak görülürse, bu firmaya olumlu bir katkı sağlar.

Çünkü sosyal medyayı kullanan kişiler, orayı kişisel alanları olarak görmekte ve samimi yazılara daha yakın hissetmektedirler. Tabii ki kullanılan dil ciddiyetsiz olmamalıdır. Emojiler kullanılacaksa doğru ifadelerin seçilmesi oldukça önemlidir. Hatta dijital pazarlamadan bağımsız olarak dijital iletişimin dilinin, günümüzde emojiler olduğu söylenebilir.

Kaynak
giphy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu