Dijital İletişimFacebookİnstagramSosyal MedyaTwitter

Dijital Çağın Kanaat Önderleri

Dijital Çağın Kanaat Önderleri

Kanaat önderleri hayatımıza yön veren ve şekillendiren, toplumda önemli bir yere sahip kişilerdir. Bu terim dijital değişim ile günümüzde biraz farklı bir anlam kazanmıştır.

Geçmişte saygı duyulan, güvenilir olan, bulunduğu topuma ışık tutabilen kimseler bu sıfatı alabilmekteydi. Bu kimseler bazen siyasi görüşünü savunduğumuz belediye başkanı, bazen türkülerini dinlediğimiz bir halk ozanı, bazen ise aşiretin reisi olabiliyordu. Günümüzde ise kanaat önderi, aşiret reisliğinden çıkıp influencer terimiyle bizleri etkilemeye devam ediyor. Tabii ki bu etki geçmişte olduğundan biraz daha farklı.

Dijital dönemin kanaat önderleri geçmişte olduğu gibi etki ettiği gruba destek olmaktan çok, bu grubu kendi ve bağlı olduğu kişi veya kurumların istekleri doğrultusunda yönlendirme eğilimindedirler. Bu alanlarda bulunan kişiler ve gruplar etkiledikleri bu çevrenin sağladığı fayda ile dijital çağın lider olmaktadırlar. Bununla birlikte sosyal medyanın etkisinin artmasıyla işletmeler daha çok kitleye ulaşabilmek için influencer çalışmaları yapmaktadır.

Twitter, instagram, youtube gibi platformlarda hesabı olan kişiler ürettiği ilgi çekici içerikler ile zamanla ünlü hale gelebilmekte ve kamuoyunun sesi niteliği alabilmektedir. Özellikle youtube ve instagram üzerinden içerik üreten kişiler günümüzün en ilgilenilen kişileri arasında yer almaktadır. İnsanların dijital çağda, bu platformlarda çok fazla vakit geçirmesi ve bu platformların insanların davranışlarını etkilemesi, bu alanları kişi ve kurumlar açısından cezbedici hale getirmiştir.

Kanaat Önderlerinin Önemi Nedir?

Dijital çağında kanaat önderlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisi yoğun bir hal almış ve kanaat önderleri günümüzde reklam aracı halini almıştır. Başlarda daha kişisel bir alan olarak tasarlanan sosyal medya, zamanla kamusal bir hale de gelmiş ve bu mecralarda bulunan kişilerin önemli konumda olmalarını kaçınılmaz olmuştur.

Bu platformlardaki liderler ayrıca her kesimden olabileceği için insanlara daha samimi gelmekte ve başka birçok alanda da bu kişilerin liderliği kullanılmaktadır. Örneğin makyaj üzerinden ünlü olan bir youtube fenomeni, ilerde makyajla alakalı içeriklere veya reklamlara konu olabilmektedir. Bu da insanların günümüz dijital çağında bu reklamlardan ve içeriklerden daha hızlı ve kolay etkilenmelerine neden olmaktadır.

Kaynak
giphy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu