Dijital İletişimDijital PazarlamaFacebookİnstagramSosyal MedyaTwitter

Covid-19’un Sosyal Medyaya Etkileri

Covid-19’un Sosyal Medyaya Etkileri

Covid-19’un Sosyal medyaya etkileri en çokta alışkanlıklarımızı değiştirmemize neden oldu. Covid-19 pandemisi ile birçok yerde olduğu gibi sosyal medyada da önemli değişiklikler meydana geldi. Bu değişiklikler alışkanlıklarımızı ve iletişim yöntemlerimizi önemli ölçüde değiştirdi. Tabii ki en sık kullandığımız Instagram, Facebook, Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarındaki bu değişiklik, kullanım sürelerini önemli ölçüde arttırmaya sebep olmuştur. Popüler sosyal medya platformlarının yanı sıra pek bilindik olmayan Zoom uygulaması gibi özellikle görüntülü konferans uygulamaları da hayatımıza bir anda girdi.

Corona virüs salgınının sosyal medya üzerindeki tesiri dijitalleşmenin bu kadar yaygın olduğu bir dönemde oldukça fazladır. İnsanların evde geçirdiği vakitte sosyal medyayı kullanma oranları da artmıştır. Salgınla ilgili bilgileri, son durumları takip etmek de sosyal medya sayesinde kolaylaşmıştır. Bununla birlikte salgına dair paylaşım yapan kişiler oldukça fazladır; bu da bu dönemde sosyal medya kullanımının arttığını kanıtlar niteliktedir.

Sosyal Medya ve Covid-19

Markaların Sosyal Medya ve Covid-19 ile İmtihanı

Karantina döneminde sadece kişisel hesaplar değil, aynı zamanda irili ufaklı işletmeler de hedef kitlelerine ulaşabilmek için sosyal medya kullanımını yoğunlaştırmışlardır. Bu zorunlu kullanım içeriklerin niteliğine de büyük ölçüde etkilemektedir. Durum bazen o kadar sıkıcı olmaya başladı ki gün içinde sosyal medyada; özledik, geçecek, kavuşacağız temalı içerik görmemek imkânsız hale geldi.

Covid-19 Döneminde Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama markalar için hiç bu kadar önemli olmamıştı. Markalar bu dönemde atacakları her adım müşterilerin pandemi sonrasındaki davranışlarını da büyük ölçüde etkileyeceğini unutmamak gerek.

Bu doğrultuda markaların dijital pazarlama stratejilerini çok ince bir dengede tutmak zorundadırlar. İç çevreleri ve dış çevreleri ile iletişimi kesmemeli, samimi, dürüst ve bilgilendirici bir tavır sergilemelidir. Aksi halde yaptıkları pazarlama çalışmaları ile fırsatçı bir kurum imajından kaçamayacaklardır.

Covid-19’un Sosyal Medyaya Etkileri

Markaların Covid-19 Döneminde Dijital Pazarlama Eğilimi Nasıl Olmalı?

  • Dijital aktiflik tüm zamanlara göre en yüksek seviyede kullanılmaktadır. Bu da markaların dijitalleşmeleri durumunda onlara katkı sağlayacak bir durumdur.
  • Rakip markaların çoğu pandemi maliyetleri kısmak için dijital pazarlama bütçelerini kısmakta hatta tamamen sonlandırmaktadır. Fakat kullanım süresinin bu denli arttığı dönemde bu hatayı yapmayan markalar rakiplerine göre bir adım önde olacaktır.
  • Değişen yaşam tarzıyla birlikte bu yaşam tarzına uygun ve tüketiciye fayda sağlayacağını düşündüğünüz ürünleri kampanya ve indirimler ile ön plana çıkarmak markaya değerini arttıracaktır.
  • Böyle zor bir dönemde tüketiciye pratik ve uygun bir şekilde hizmet verebilmek tüketicilerin gözünde markayı olumlu bir yere taşıyacaktır.

corona-dijital-pazarlama

Covid-19’un Sosyal medyaya etkisini göz ardı etmemek gerekir. Meydana gelen davranış değişikliklerine uyum sağlayan bireyler ve kurumlar bu zor süreçten var olduklarından çok daha güçlü çıkacaklardır. Markalar dijital iletişimin ve pazarlamanın önemini, bireyler ise markaların müşterilerine verdiği değeri net bir şekilde fark edecektir.

Kaynak
giphy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu